Jak je to s poskytováním zdravotních úkonů ve škole?

sdělení

Ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví vydala začátkem tohoto školního roku společné vysvětlení k problematice zajištění ochrany zdraví dětem a žákům ve školách a školských zařízeních, především v případech dlouhodobého zdravotního stavu. Cílem je popsat zajišťování ochrany zdraví dětí při vzdělávání.

Obecně mají odpovědnost za dítě včetně péče o jeho zdravotní stav rodiče (resp. zákonní zástupci dítěte). Každá škola má pak povinnost zajistit kromě bezpečnosti dětí i ochranu jejich zdraví. V případě neposkytnutí první pomoci mohou být zaměstnanci školy i trestně stíháni pro neposkytnutí pomoci. Kromě toho přichází v úvahu i náhrada nemajetkové újmy nebo majetkové škody v penězích.

Ochrana zdraví, kterou školy zajišťují bez zdravotnického pracovníka

Jde o všechny úkony, které nejsou v individuálních případech prováděny zdravotnickým pracovníkem na základě jeho odborného posouzení zdravotního stavu dítěte a nejsou v individuálních případech hrazené z veřejného zdravotního pojištění. V tomto případě se jedná o předvídatelné situace, jako třeba dohled nad podáním léků, funkčností sluchadla, inzulinové pumpy nebo kochleárního implantátu, při výdeji správné stravy u dětí s dietním stravováním kvůli nepříznivému zdravotnímu stavu nebo podpora u obsluhy odkašlávacích přístrojů apod. Podmínky poskytování takovéto zdravotní podpory by škola měla mít stanovena ve školním řádu nebo jiném vnitřním předpisu.

Rodič má povinnost informovat školu o zdravotním stavu dítěte, který může mít vliv na vzdělávání. V případě, že je potřebné, aby škola zajišťovala ochranu zdraví individuálně, měl by rodič zároveň škole doložit informace ke zdravotním potřebám dítěte a potřebnost ochrany zdraví ze strany školy nad rámec Posudku o zdravotní způsobilosti. Na základě toho může vzniknout i tzv. plán zdravotní podpory dítěte mezi školou a rodiči. 

Ochrana zdraví, kterou školy neposkytují

Pokud ochrana zdraví dítěte ve škole vyžaduje pravidelné poskytování zdravotní péče, pak ji má zajistit rodič ve spolupráci s lékařem např. zajištěním služby home care. Ředitel školy má v takovém případě zajistit pro poskytnutí zdravotní péče vhodné podmínky. Příklady podpory: cévkování dítěte, odsávání sekretu z tracheostomie, výměna vývodu, převaz rukou u nemoci motýlích křídel ad. Pro tyto účely předá rodič škole na lékaře kontakt. 


Potřebujete se dozvědět něco více? Napište do naší bezplatné právní
poradny na poradna@spoluskola.cz.