28. února 2024

Ptáte se nás: Může ředitel nepřijmout žádost o domácí vzdělávání?

individuální plán

VÁŠ DOTAZ

Může ředitel nepřijmout žádost o domácí vzdělávání, protože nesouhlasí s uvedeným odůvodněním? V jaké lhůtě musí vydat rozhodnutí? Má naše dcera nějakou další možnost vzdělávání, když se nemůže účastnit výuky ve škole?

Dcera trpí úzkostí spojenou se školou, od konce září odmítá do školy chodit. Situaci jsme po dvou týdnech absence ve škole (začátkem října) začali řešit s ředitelem. E-mailem jsme požádali o možnost vzdělávat dceru v prvním pololetí tohoto školního roku doma. Až po měsíci nám dodal vzor formuláře žádosti o individuální vzdělávání žáka. Tu jsme obratem (začátkem listopadu) oficiálně podali. Ředitel ji nepřijal s tím, že v odůvodnění žádosti nesmí být uvedeno trauma vzniklé v souvislosti se školou. A to proto, že to nemáme podloženo žádným lékařským ani psychologickým vyšetřením.

Obrátili jsme se na zřizovatele a s jeho pomocí ředitel naši žádost přijal a domácí vzdělávání od ledna schválil, avšak jen do konce pololetí, tedy do 31. ledna. Jak máme postupovat dál?

NAŠE ODPOVĚĎ

Obecně platí, že do žádosti uvádíte důvody, které vás vedly k jejímu podání (tedy bez ohledu na to, jestli s nimi škola souhlasí).

Škola musí přijmout žádost, kterou podáte. Pokud tato žádost obsahuje nedostatky podle školského zákona nebo správního řádu, ředitel školy je povinen vás vyzvat k jejich odstranění a dát vám na něj lhůtu minimálně 15 dnů. O žádosti pak musí rozhodnout do 30, výjimečně a s oznámením do 60 dnů.

Vzdělávání dcery měla podle školského zákona začít ředitelka školy řešit nejpozději ve druhé polovině listopadu (po 2 měsících absence), protože důvodem její nepřítomnosti ve škole byl její zdravotní stav.

Co se týče možností vzdělávání dcery v dalším pololetí, řešením může být IVP podle § 18 školského zákona z důvodu, že zdravotní stav nedovoluje dceři docházet do školy.

Více informací o tomto druhu IVP najdete v předchozím příspěvku naší poradny.