20. července 2018

Vzdělávání přede-vším v každém regionu ČR je inspirací pro volební program i praxi po volbách

Rodiče za inkluzi participovali na přípravě materiálu shrnujícího doporučení a příklady fungující dobré praxe, které lze úspěšně realizovat přímo na komunální úrovni. Dokument má být inspirací pro volební programy na komunální úrovni i pro praxi po volbách. Materiál připravil EDUin ve spolupráci s dalšími osmnácti organizacemi, které usilují o zlepšení českého vzdělávání.

Materiál je k dispozici ke stažení v pdf. Pro ty, co s ním potřebují dále pracovat, je k dispozici také editovatelná verze. Každý si z ní může vzít co se mu hodí.

Materiál nesměřuje jen k politiků, ale také k široké veřejnosti. U dokumentu najdete červené tlačítko Lepší vzdělávání chci u nás taky! které je myšlené jako „call for action“ pro veřejnost. Všichni občané tak mohou dát vědět, že si přejí lepší vzdělávání i u sebe v obci. Chcete-li lepší vzdělávání, neváhejte se prosím ozvat a zapojit, o vašem zájmu povíme vašim budoucím politikům.

Tisková zpráva EDUin ze dne 20.července:

Praha 20.července – EDUin společně s dalšími organizacemi činnými ve vzdělávání sesbíral dobrou vzdělávací praxi v celé ČR a vypracoval materiál, který nyní předkládá politickým stranám a také nezávislým starostům v menších obcích. Materiál Vzdělávání přede-vším v každém regionu ČR ukazuje možnosti, jak zlepšit vzdělávání přímo v jejich městě anebo obci a vychází z míst, kde už se taková změna daří. Říká, že regionálního zlepšení se dá dosáhnout i za stávajícího systému a legislativy, ale podmínkou je chtít na změně pracovat. Před prázdninami proběhla jednání se zástupci politických stran o tom, do jaké míry jsou návrhy totožné s jejich vlastní zkušeností a které nové postupy a možnosti by rádi využili ve svých volebních programech, a hlavně praxi po volbách. Momentálně se jejich prostřednictvím šíří do regionů. Do jeho šíření a tlaku na politiky se mohou zapojit přímo i rodiče, kteří si přejí změnu.

Navržená opatření pocházejí z různých míst a jsou ověřena praxí konkrétních škol, radnic a organizací. Materiál dělí možná zlepšení do šesti klastrů:

• Jak připravovat včas strategie i cesty k jejich naplnění
  • Jak podporovat školy a učitele
  • Jak podporovat ředitele
  • Jak pečovat o nejmenší a jejich rodiče
  • Jak komunikovat s rodiči
  • Jak podporovat celoživotní vzdělávání, neformální vzdělávání a komunitní život škol

Skupina organizací Vzdělávání přede-vším vychází ze skutečností, které charakterizují současný stav vzdělávání v ČR. Výrazné podfinancování a nízká adaptabilita systému, nedostatek kvalitních ředitelů i učitelů, nízká motivace dětí ke vzdělávání, malá společenská poptávka po změnách. Již loni před parlamentními volbami zveřejnila tato skupina návrh pilířů vzdělávací politiky, o které by se měla opírat současná vláda a novým dokumentem směřujícím ke změnám v regionech pokračuje ve své práci na změně českého vzdělávání.

Naše vize se opírá o tři body:

• Zvýšení podpory učitelů a ředitelů
  • Zachování toho, co je prospěšné a funkční
  • Revizi toho, co vzdělávání škodí a snahu zabránit takovým systémovým změnám

Dlouhodobě předkládáme tuto strategii:

• Chceme stavět na trojúhelníku ředitel – učitel – kvalita. Bez zvýšení platů není možné zvyšovat nároky, a tedy očekávat pozitivní změnu. Nástroje k hodnocení kvality už existují, využijme je.
  • Otevřeme školu světu: VŠ absolventům, kteří chtějí učit, pestrosti škol, neformálnímu vzdělávání. S cílem vzdělávat a vychovávat k odpovědnosti a k demokracii. Nutnou podmínkou je odstranění politizace ředitelských pozic.
  • Měníme systém vědomě, informovaně a cíleně. Revidujme kontroverzní systémové kroky (státní maturity, jednotné přijímací zkoušky, omezování neveřejných škol atp.). Analyzujme a zpřístupňujme dostupná data o vzdělávání. Inspirujme se v zahraničí.

Olga Žáková, koordinátorka kampaně Vzdělávání přede-vším, EDUin, řekla: „Jde nám o nastartování uvažování, že měnit situaci ve školách v regionech lze. A to i při těžkopádnosti změn na úrovni celého systému. A že můžeme a máme se co učit od sebe navzájem. Vybrat si i jedno malé konkrétní zlepšení a realizovat jej dává smysl.“

Inspirace pro dobrý volební program i praxi po volbách

Nabízíme vám materiál Vzdělávání před-vším v každém regionu ČR, který přináší inspiraci konkrétních existujících příkladů dobré praxe ve vzdělávání, které lze úspěšně realizovat přímo na komunální úrovni.

Tisková zpráva na webových stránkách EDUin